Informacja dla biegłych dotycząca obowiązku posiadania konta w Portalu Informacyjnym od dnia 14 marca 2024 r.

 

Zgodnie z treścią art. 157 § 1a ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 9 lutego 2024 r. poz. 334). biegły wpisany na listę biegłych sądowych ma obowiązek posiadania konta w Portalu Informacyjnym Sądów Powszechnych.

 

Celem założenia konta należy w pierwszej kolejności dokonać rejestracji w Portalu Informacyjnym https://portal.bialystok.sa.gov.pl wykorzystując jeden z wariantów – tj.:

aplikację login.gov.pl – aktywacja konta następuje automatycznie
aplikację mObywatel – aktywacja konta następuje automatycznie
przez przycisk „zarejestruj się” – aktywacja konta następuje po potwierdzeniu tożsamości przez pracownika sądu okręgowego lub rejonowego (osobiście w siedzibie sądu - Biuro Obsługi Interesantów).

 

Wraz z wnioskiem o założenie konta (lub na późniejszym etapie) użytkownik będzie mógł złożyć wniosek o nadanie mu uprawnień biegłego. Przy składaniu wniosku o nadanie uprawnień biegłego wymagane jest załączenie dokumentu stwierdzającego wpis na listę biegłych (skan decyzji ustanawiającej biegłym sądowym).

 

Procedura złożenia wniosku o nadanie uprawnień biegłego w Portalu Informacyjnym opisana jest w Instrukcji obsługi PI dostępnej na portalu informacyjnym w zakładce Pomoc - Instrukcja obsługi PI.

Lista biegłych sądowych okręgu Sądu Okręgowego w Białymstoku oraz lista biegłych sądowych okręgu Sądu Okręgowego w Białymstoku w przedmiocie uzależnienia od alkoholu dostępne są na stronie Sądu Okręgowego w Białymstoku.

 

Listy biegłych sądowych ustanowionych w okręgu Sądu Okręgowego w Białymstoku znajdują się w Biurze Obsługi Interesanta oraz w sekretariatach wydziałów procesowych Sądu Rejonowego w Białymstoku.

Listy biegłych są udostępniane stronom postępowania oraz pełnomocnikom procesowym  w godzinach pracy sekretariatów. Na podstawie § 12 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 stycznia 2005r. - w sprawie biegłych sądowych (Dz.U. Nr 15, poz. 133).

 

Biegłym może być ustanowiona osoba, która:

  • posiada obywatelstwo polskie,
  • ukończyła 25 lat życia,
  • posiada praktyczne i teoretyczne wiadomości specjalne w danej gałęzi nauki, techniki, sztuki, rzemiosła, a także innej umiejętności, dla której ma być ustanowiona,
  • daje rękojmię należytego wykonywania obowiązków biegłego,
  • wyrazi zgodę na ustanowienie jej biegłym.

 

Dokumenty, które powinien złożyć kandydat na biegłego:

  • Wniosek skierowany do Prezesa Sądu Okręgowego w Białymstoku o ustanowienie biegłym sądowym (należy określić dziedzinę),
  • Życiorys/ CV,
  • Kwestionariusz osobowy,
  • Kserokopia dowodu tożsamości,
  • Odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych,
  • Inne dokumenty potwierdzające posiadanie szczególnych kwalifikacji zawodowych oraz praktycznych i teoretycznych wiadomości specjalnych z dziedziny, w której osoba ubiega się o ustanowienie biegłym, gdy wniosek składa lekarz powinien mieć I lub II stopień specjalizacji,
  • Opinia i zgoda zakładu pracy,
  • Opinia organizacji zawodowej działającej na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r.- Prawo o stowarzyszeniach (Dz.U z 2001 r. Nr 79 poz. 855) bądź na podstawie innych ustaw (w przypadku lekarza opinia Okręgowej Izby Lekarskiej),
  • Oświadczenie kandydata, że nie jest przeciwko niemu prowadzone postępowanie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe,
  • Oświadczenie o korzystaniu z pełni praw cywilnych i obywatelskich,
  • Opłata skarbowa w wysokości 10 złotych na konto Urzędu Miejskiego w Białymstoku Departament Finansów.

 

Biegły przedłużający kadencję zobligowany jest do przedłożenia dokumentacji z powyższego wykazu z punktów 1, 3, 7, 8, 9, 10 i 11 oraz wykazania stosownych zaświadczeń, że w ostatnim okresie doskonalił swoje praktyczne i teoretyczne kwalifikacje.

 

Decyzję o ustanowieniu biegłym sądowym lub o odmowie ustanowienia biegłym podejmuje Prezes Sądu Okręgowego w Białymstoku.

W przypadku, gdy przedkładane są kserokopie dokumentów, należy przedstawić oryginały tych dokumentów do potwierdzenia zgodności lub przedłożyć dokumenty urzędowo potwierdzone.

 

Biegłym tłumaczem języka migowego - może być osoba, która ukończyła 21 lat życia oraz posiada „Certyfikat drugi - „T2” - tłumacz przysięgły w zakresie języka migowego” lub tytuł eksperta tego języka wydany przez Polski Związek Głuchych.

 

Biegli w przedmiocie uzależnienia od alkoholurozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 grudnia 2007 r. (Dz.U. 2007 nr 250 poz. 1883 z późn. zm.)

  • wniosek w imieniu kandydata składa do Prezesa Sądu Okręgowego w Białymstoku kierownik wojewódzkiego ośrodka terapii uzależnienia od alkoholu i współuzależnienia lub konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii,
  • poza wnioskiem i pisemną zgodą pożądanym byłoby dołączenie do tegoż wniosku kopii dyplomów i zaświadczeń potwierdzających uprawnienia zawodowe kandydata, kwestionariusz osobowy biegłego sądowego, zgodę na przetwarzanie danych osobowych,  oświadczenie kandydata, że nie jest przeciwko niemu prowadzone postępowanie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe, opinię zakładu pracy, dowód opłaty w wysokości 10 zł na konto Urzędu Miejskiego w Białymstoku Departament Finansów.
  • w przypadku osób, których dotyczy wniosek o przedłużenie kadencji pożądanym byłoby dołączenie aktualnej opinii zakładu pracy,  oświadczenia kandydata, że nie jest przeciwko niemu prowadzone postępowanie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe, dowodu opłaty w wysokości 10 zł na konto Urzędu Miejskiego w Białymstoku Departament Finansów.

 

 Więcej informacji dotyczących biegłych znajdą Państwo na stronie internetowej Sądu Okręgowego w Białymstoku.