Ważne informacje dotyczące problemu samobójstw oraz kontakty do instytucji pomocowych w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025:

1. Statystyki problemu samobójstw w Polsce link do statystyk policji z których wynika, że:

  1. w 2022 r. w Polsce śmiercią samobójczą zginęło 5108 osób, a liczba prób samobójczych wynosiła 14520, w 2023 r. w Polsce śmiercią samobójczą zginęło 5233 osób, a liczba prób samobójczych wynosiła 15133,
  2. nastąpił bardzo niepokojący wzrost zachowań samobójczych (próby samobójcze) wśród dzieci i młodzieży (do 18 r. ż.): 2021 r. – 1496; 2022 r. – 2093; 2023 r. – 2139.

Ministerstwo Sprawiedliwości, działające jako dysponent Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej - Funduszu Sprawiedliwości, powierzyło Towarzystwu Amicus prowadzenie w latach 2022-2025 Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Białymstoku.

Celem działalności Ośrodka jest:

  1. Udzielanie pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz osobom im najbliższym,
  2. Udzielanie pomocy świadkom i osobom im najbliższym,
  3. Wsparcie i rozwój instytucjonalnego systemu pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem i świadkom poprzez utworzenie Sieci Pomocy Osobom Pokrzywdzonym.

Ośrodek zapewnia beneficjentom nieodpłatnie:

  1. Pomoc prawną, alternatywne metody rozwiązywania konfliktów,
  2. Pomoc psychologiczną, psychiatryczną, terapeutyczną,
  3. Pomoc tłumacza, w tym tłumacza migowego,
  4. Pokrywanie kosztów świadczeń zdrowotnych oraz wyrobów medycznych,
  5. Pokrywanie kosztów zakupu żywności lub bonów żywnościowych,
  6. Pokrywanie kosztów zakupu odzieży, bielizny, obuwia, środków czystości i higieny,
  7. Finansowanie okresowych dopłat do bieżących zobowiązań czynszowych za lokal mieszkalny,
  8. Pokrywanie kosztów organizacji oraz uczestnictwa w szkoleniach i kursach podnoszących kwalifikacje zawodowe,
  9. Pokrywanie kosztów czasowego zakwaterowania lub udzielania schronienia,
  10. Pokrywanie kosztów czasowego zakwaterowania i opieki nad dziećmi, w tym w żłobkach i klubach dziecięcych prowadzonych przez gminę,
  11. Finansowanie kosztów zorganizowanego wyjazdu uprawnionego małoletniego lub wyjazdu osoby uprawnionej wraz z małoletnim,
  12. Finansowanie przejazdów środkami komunikacji publicznej związanych z uzyskiwaniem świadczeń i regulowaniem spraw związanych z uzyskiwaniem pomocy.

 

Telefon do osoby pierwszego kontaktu: +48 697 697 205

 

Adres Ośrodka:
Białystok ul. Brukowa 28/8
tel. 697 697 205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny pracy Ośrodka w Białymstoku:
Poniedziałek 13.00 – 20.00
Wtorek – Piątek 8.00 - 15.00
Sobota 9.00 – 13.00

 

Rządowy Program Przeciwdziałania Przemocy Domowej na lata 2024-2030, stanowiący załącznik do uchwały nr 205 Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2023 r. przewiduje w działaniu 2.1.3. ewidencjonowanie istniejącej infrastruktury instytucji rządowych i samorządowych, a także podmiotów oraz organizacji pozarządowych udzielających pomocy osobom doznającym przemocy domowej


Prezesi sądów rejonowych realizują zadanie 3.1.3. poprzez rozpowszechnianie informatorów zawierających aktualne bazy teleadresowe z danego powiatu, otrzymane od jednostek samorządu terytorialnego - szczebel powiatowy.

Zgodnie z przepisem art. 72 §1 pkt 6b Kodeksu karnego (Dz.U. z 1997 r., Nr 88, poz. 553 z późn. zm.) sąd zawieszając wykonanie kary, może zobowiązać skazanego do uczestnictwa w oddziaływaniach korekcyjno-edukacyjnych.

Poniżej mogą Państwo pobrać pliki zawierające szczegółowe informacje o placówkach lub instytucjach działających na terenie właściwości Sądu Okręgowego w Białymstoku, zajmujących się realizacją programów korekcyjno-edukacyjnych skierowanych do poszczególnych grup sprawców przestępstw.

Zadania z zakresu interwencji kryzysowej, realizowane są przez:

 

W Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Białymstoku funkcjonującym w ramach Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Białymstoku mieszkańcy Powiatu Białostockiego mogą uzyskać pomoc w postaci poradnictwa specjalistycznego (poradnictwo psychologiczne, poradnictwo pracownika socjalnego) w sytuacjach kryzysowych, w tym również w przypadkach występowania przemocy w rodzinie

  • poradnictwo socjalne - w godzinach pracy Centrum: od 7.30 do 15.30 poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki oraz środy od 11.00 do 19.00
  • poradnictwo psychologiczne - środy od 15.00 do 19.00 po uprzednim telefonicznym ustaleniu terminu spotkania.

 

  • Ośrodek Interwencji Kryzysowej
    ul. Włókiennicza 7, 15-464 Białystok
    tel. 85 744 50 27, fax 85 744 50 28

Ośrodek Interwencji Kryzysowej realizuje zadania w zakresie interwencji kryzysowej dla mieszkańców Miasta Białystok.

Ośrodek czynny jest całodobowo, wszystkie dni w roku. Posiada hostel dla kobiet oraz kobiet z dziećmi znajdujących się w sytuacji kryzysowej, w ty, w sytuacji zagrożenia życia bądź bezpieczeństwa spowodowanego przemocą domową.  Ośrodek Interwencji Kryzysowej posiada również ofertę poradnictwa prawnego oraz w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

OIK prowadzi również Program Korekcyjno – Edukacyjny dla Osób Stosujących Przemoc w Rodzinie oraz grupę wsparcia dla osób doświadczających przemocy w rodzinie.

 

Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie oraz nieodpłatna mediacja


Potrzebujesz pomocy prawnika, doradcy, mediatora? Jesteś w trudnej życiowej sytuacji, na przykład potrzebujesz pomocy w: rozłożeniu długu na raty, w spłacie  pożyczek „chwilówek”, masz kłopoty mieszkaniowe, grozi ci eksmisja, masz problemy pracownicze, z egzekucją alimentów, odziedziczyłeś długi, nie wiesz do jakiego urzędu pójść po pomoc, masz inne problemy związane ze sprawami życia codziennego? Skorzystaj z systemu nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego lub nieodpłatnej mediacji.

 

Co to znaczy, że pomoc jest nieodpłatna?

Wszystkie z podejmowanych działań w ramach:

  • nieodpłatnej pomocy prawnej,
  • nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego,
  • nieodpłatnej mediacji,

są darmowe i to niezależnie od tego czy sprawa będzie miała finał w sądzie.

Zgodnie z art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz.U. Nr 180 poz. 1493 ze zm.) do zadań z zakresu administracji rządowej realizowanych przez powiat należy tworzenie i prowadzenie ośrodków wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie.

Specjalistyczne ośrodki wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie są jednostkami, których celem jest udzielanie stosownej pomocy osobom pokrzywdzonym przemocą w rodzinie, w tym zapewnienia im bezpiecznego schronienia w ośrodku.

Co to jest system dozoru elektronicznego?

Dozór elektroniczny pozwala osobie skazanej na odbycie kary w warunkach wolnościowych, w miejscu jej zamieszkania, przy zastosowaniu systemów elektronicznych ograniczających jej swobodę poruszania się i zmiany miejsca pobytu. Polega to na założeniu na nogę (czasami na rękę) skazanego, niekrępującego nadajnika radiowego (podobnego do dużego zegarka) oraz montażu w miejscu zamieszkania urządzenia monitorującego. Osoba objęta dozorem w godzinach określonych przez sąd powinna znajdować się w miejscu zamieszkania.

Bezpłatne porady prawne udzielane na terenie Białegostoku:

 

  • Studencka Poradnia Prawna przy Uniwersytecie w Białymstoku
    ul. Mickiewicza 1, tel. 85 745 71 94
    Porad udzielają studenci prawa po konsultacji z wykładowcami.
    Czynna w trakcie trwania roku akademickiego.
    www.prawo.uwb.edu.pl

Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach projektu "Ułatwianie dostępu do wymiaru sprawiedliwości" wydało bezpłatne broszury "Prawa i obowiązki obywatela w sądzie i prokuraturze".

Broszury informacyjno-edukacyjne udostępniamy poniżej w Załącznikach do tego artykułu.

Informator w wersji elektronicznej wraz z wzorami pism procesowych, adresami ośrodków mediacji i regulacjami prawnymi.

Te i inne broszury, a także wzory pism dotyczące tematyki opisanej w broszurach można pobrać bezpośrednio ze strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości w zakładce broszury i publikacje

 

Pomoc prawna z urzędu w sprawach cywilnych

 

Strona ma prawo zgłosić sądowi pisemnie lub ustnie do protokołu wniosek o ustanowienie dla niej adwokata lub radcy prawnego - art. 117 ustawy z 17 listopada 1964 roku Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. Nr 43, poz. 296, ze zm.). Możliwość ta istnieje nie tylko w toku postępowania, ale także przed jego wszczęciem. 

 

Wniosek taki może złożyć każda strona - zwolniona od kosztów sądowych z mocy ustawy lub postanowienia sądu, nie ubiegająca się o takie zwolnienie a także strona, której odmówiono zwolnienia.