Przyjazny pokój przesłuchań w Sądzie, to miejsce bardziej odformalizowane niż tradycyjna sala rozpraw, w którym dziecko lub pokrzywdzony przesłuchiwany w roli świadka składają zeznania. Jest on wykorzystywany w przypadku, gdy organy wymiaru sprawiedliwości mają do czynienia z osobami, które mogą być słuchane tylko jeden raz – dziećmi, ale również np. dorosłymi ofiarami przestępstw na tle seksualnym. Jest to miejsce przyjazne, które ma zminimalizować stres związany z procedurą sądową. Stworzenie takiej przestrzeni w budynku sądu jest kluczowe przy zapobieganiu doświadczania ponownych nieprzyjemnych przeżyć świadków przestępstwa. Przyjazny pokój przesłuchań jest potocznie nazywany ,,Niebieskim Pokojem,, gdyż dominuje w nim kolor niebieski, który ma gwarantować spokój i stabilność. W tym pomieszczeniu przesłuchiwane są głównie dzieci, które doświadczyły traumatycznych sytuacji.

 

Niebieski pokój składa się z dwóch pomieszczeń przedzielonych lustrem weneckim:

  • pokoju przesłuchań przeznaczonego dla osoby przesłuchiwanej, przesłuchującej oraz psychologa;
  • pokoju technicznego przeznaczonego dla stron, pełnomocników oraz innych uprawnionych osób oraz pracownika sądu.

 

Przyjazny pokój przesłuchań wyposażony jest w kamery, mikrofony oraz zestawy nauszne pozwalające na bezpośrednie porozumiewanie się między pokojem technicznym a osobą przesłuchującą. Pokój umeblowany został w sposób zapewniający bezpieczne przebywanie w nim osoby przesłuchującej. Każdy element pomieszczenia jest zaprojektowany z myślą o zapewnieniu komfortu świadkom, zwłaszcza tym najmłodszym.

 

Przyjazny pokój przesłuchań może być wykorzystywany również do innych celów np. przesłuchań dorosłych, badań psychologicznych, pedagogicznych. Pomieszczenie techniczne wyposażone jest w sprzęt audio-wideo pozwalający rejestrować przesłuchanie oraz sporządzić zapis na płycie DVD.

 

Pomieszczenie znajduje się w pokoju B403 w budynku Sądu Rejonowego w Białymstoku przy ul. Adama Mickiewicza 103.

 

Certyfikat (Plik pdf, 82.38 KB)

Zdjęcie nr 1 (Plik jpg, 874.96 KB)

Zdjęcie nr 2 (Plik jpg, 844.47 KB)

Opis zmian Data Osoba Porównaj
Artykuł został utworzony.
Dodane załączniki
2023-08-23 09:22 Michał Gadomski
Artykuł został zmieniony. 2023-08-23 09:32 Michał Gadomski Porównanie
Artykuł został zmieniony.
Dodane załączniki
2023-08-23 09:50 Michał Gadomski Porównanie