W województwie podlaskim funkcjonują 4 Ośrodki Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem, które znajdują się w Białymstoku, Hajnówce, Łomży i Suwałkach.
Ośrodki Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem zapewniają:
- pomoc prawną*,
- pomoc psychologiczną*,
- pomoc w rozwiązywaniu konfliktów przez mediację**,
- pomoc tłumacza języka migowego**,
- pokrywanie kosztów świadczeń zdrowotnych oraz wyrobów medycznych, niezbędnych w procesie leczniczym,
- pokrywanie kosztów zakupu żywności lub bonów żywnościowych,
- pokrywanie kosztów zakupu odzieży, bielizny, obuwia, środków czystości i higieny osobistej,
- finansowanie okresowych dopłat do bieżących zobowiązań czynszowych za lokal mieszkalny,
- pokrywanie kosztów związanych z edukacją ogólnokształcącą i zawodową, także na zasadach indywidualnego kształcenia,
- pokrywanie kosztów szkoleń i kursów podnoszących kwalifikacje zawodowe,
- finansowanie kosztów wyjazdów zorganizowanych dla małoletnich,
- finansowanie przejazdów środkami komunikacji publicznej lub pokrywanie kosztów transportu związanych z uzyskiwaniem świadczeń i regulowaniem spraw związanych z uzyskiwaniem pomocy,
- pomoc opiekuna pokrzywdzonego.
*Pomoc prawna i psychologiczna udzielana jest po wcześniejszym umówieniu wizyty.
**Pomoc tłumacza migowego oraz mediatora organizowana jest po wcześniejszym zgłoszeniu zapotrzebowania.
Zadania z zakresu interwencji kryzysowej, realizowane są przez:
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Białymstoku
ul. Borsucza 2, 15-569 Białystok
tel. 85 740 39 16
www.powiatbialostocki.pl
W Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Białymstoku mieszkańcy Powiatu Białostockiego mogą uzyskać pomoc w sytuacjach kryzysowych, w tym również w przypadkach występowania przemocy w rodzinie, można również uzyskać poradę specjalistów: prawnika i specjalisty w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Dyżury w punkcie poradnictwa specjalistycznego:
- konsultant w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie: środa w godz. 14:00-18:00 (telefoniczne umawianie wizyt pod nr tel. 85 740-39-98),
- prawnik, poradnictwo w zakresie prawa rodzinnego, przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz innych sytuacjach kryzysowych: wtorek i środa w godz. 15:30-18:00 (telefoniczne umawianie wizyt pod nr tel. 85 740-39-98),
- specjaliści pracy z rodziną i pracownik socjalny poniedziałek godz. 8:00-16:00 oraz wtorek-piątek godz. 7:30 -15:30 (telefoniczne umawianie wizyt pod nr tel. 85 740-39-09 lub 85 740-39-65)
PCPR w Białymstoku realizuje także program korekcyjno-edukacyjny dla osób stosujących przemoc w rodzinie.
- Ośrodek Interwencji Kryzysowej
ul. Włókiennicza 7, 15-464 Białystok
tel. 85 744 50 27, fax 85 744 50 28
Ośrodek Interwencji Kryzysowej realizuje zadania w zakresie interwencji kryzysowej dla mieszkańców Miasta Białystok.
Ośrodek czynny jest całodobowo, wszystkie dni w roku. Posiada hostel dla kobiet oraz kobiet z dziećmi znajdujących się w sytuacji kryzysowej, w ty, w sytuacji zagrożenia życia bądź bezpieczeństwa spowodowanego przemocą domową. Ośrodek Interwencji Kryzysowej posiada również ofertę poradnictwa prawnego oraz w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
OIK prowadzi również Program Korekcyjno – Edukacyjny dla Osób Stosujących Przemoc w Rodzinie oraz grupę wsparcia dla osób doświadczających przemocy w rodzinie.
Z dniem 1 stycznia 2016 r. weszła w życie ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej (Dz.U. 2015 poz. 1255).
Stwarza ona dostęp do nieodpłatnej pomocy prawnej świadczonej osobiście przez adwokata lub radcę prawnego, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach, z ich upoważnienia, aplikanta adwokackiego lub aplikanta radcowskiego, w lokalach udostępnionych przez gminy lub powiaty. Natomiast w punktach prowadzonych przez organizacje pozarządowe porad będą mogli udzielać także doradcy podatkowi – w zakresie prawa podatkowego, z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz absolwenci wyższych studiów prawniczych (posiadający co najmniej trzyletnie doświadczenie w wykonywaniu wymagających wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związanych ze świadczeniem pomocy prawnej).
Więcej informacji znajdą państwo na stronie: https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/pl/.
Informacja w sprawie funkcjonowania punktów nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie miasta Białystok:
http://www.bip.bialystok.pl/urzad_miejski/nieodplatna_pomoc_prawna.
Zgodnie z art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz.U. Nr 180 poz. 1493 ze zm.) do zadań z zakresu administracji rządowej realizowanych przez powiat należy tworzenie i prowadzenie ośrodków wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie.
Specjalistyczne ośrodki wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie są jednostkami, których celem jest udzielanie stosownej pomocy osobom pokrzywdzonym przemocą w rodzinie, w tym zapewnienia im bezpiecznego schronienia w ośrodku.
Co to jest system dozoru elektronicznego?
Dozór elektroniczny pozwala osobie skazanej na odbycie kary w warunkach wolnościowych, w miejscu jej zamieszkania, przy zastosowaniu systemów elektronicznych ograniczających jej swobodę poruszania się i zmiany miejsca pobytu. Polega to na założeniu na nogę (czasami na rękę) skazanego, niekrępującego nadajnika radiowego (podobnego do dużego zegarka) oraz montażu w miejscu zamieszkania urządzenia monitorującego. Osoba objęta dozorem w godzinach określonych przez sąd powinna znajdować się w miejscu zamieszkania.
Czytaj więcej: Odbywanie kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym
Bezpłatne porady prawne udzielane na terenie Białegostoku:
- Studencka Poradnia Prawna przy Uniwersytecie w Białymstoku
ul. Mickiewicza 1, tel. 85 745 71 94
Porad udzielają studenci prawa po konsultacji z wykładowcami.
Czynna w trakcie trwania roku akademickiego.
www.prawo.uwb.edu.pl
Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach projektu "Ułatwianie dostępu do wymiaru sprawiedliwości" wydało bezpłatne broszury "Prawa i obowiązki obywatela w sądzie i prokuraturze".
Broszury informacyjno-edukacyjne udostępniamy poniżej w Załącznikach do tego artykułu.
Te i inne broszury, a także wzory pism dotyczące tematyki opisanej w broszurach można pobrać bezpośrednio ze strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości w zakładce broszury i publikacje.
Pomoc prawna z urzędu w sprawach cywilnych
Strona ma prawo zgłosić sądowi pisemnie lub ustnie do protokołu wniosek o ustanowienie dla niej adwokata lub radcy prawnego - art. 117 ustawy z 17 listopada 1964 roku Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. Nr 43, poz. 296, ze zm.). Możliwość ta istnieje nie tylko w toku postępowania, ale także przed jego wszczęciem.
Wniosek taki może złożyć każda strona - zwolniona od kosztów sądowych z mocy ustawy lub postanowienia sądu, nie ubiegająca się o takie zwolnienie a także strona, której odmówiono zwolnienia.